Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Masz Głos

Data publikacji: 2017-09-07, Data modyfikacji: 2017-09-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Masz Głos

Ruszył nabór do akcji Masz Głos. Jej uczestniczki i uczestnicy prowadzą działania, które zmieniają ich otoczenie – organizują miejsca spotkań, nadają ulicom nazwy, wprowadzają budżety obywatelskie, odnawiają istotne dla nich miejsca, czy odkrywają ważne postaci ze swoich okolic. Otrzymują przy tym merytoryczne i organizacyjne wsparcie oraz bezpłatne szkolenia

„Akcja Masz Głos angażuje zarówno mieszkańców i mieszkanki, jak i władze lokalne do dialogu i współpracy na poziomie samorządowym” – podkreśla dyrektorka akcji Joanna Załuska. 

W tym roku nabór do akcji Masz Głos trwa od 4 do 30 września. Dla zainteresowanych akcją zaplanowano bezpłatne szkolenia we wszystkich województwach. Uczestnicy zdobędą wiedzę o wybranych narzędziach, które ułatwią im działanie w lokalnej społeczności m.in. o tym czym jest inicjatywa lokalna i uchwałodawcza, jak wpływać na budżet gminy, czy jak angażować mieszkańców metodą organizowania społecznego.

Każda edycja trwa około dziesięciu miesięcy i przez ten czas uczestnicy są wspierani przez ekspertów i koordynatorów z Fundacji im. Stefana Batorego oraz organizacji partnerskich. Przy organizacji działań mogą skorzystać z ich doświadczenia, zasięgnąć rady i pomocy, m.in. w aktywizowaniu swoich społeczności lokalnych, dowiedzieć się jak budować dialog mieszkańców z samorządem, a także jak integrować wokół rozwiązywania problemów w gminie. 

W akcji mogą wziąć udział organizacje pozarządowe oraz mieszkańcy organizujący się w grupy nieformalne, a także młodzieżowe rady gminy, rady osiedlowe, domy kultury, biblioteki i sołectwa, lokalne media, szkoły, uniwersytety trzeciego wieku, portale informacyjne i wszyscy, którym zależy na aktywizowaniu społeczności lokalnej. 

Od 2002 roku akcja objęła 680 (27 proc.) gmin w całej Polsce. W Kuniowie w gminie Kluczbork mieszkańcy opracowali strategię rozwoju miejscowości, a o postępach swoich działań informowali w specjalnie reaktywowanej gazetce. W działania udało się zaangażować różne grupy mieszkańców w wieku od 20 do 60 lat, organizacje pozarządowe, Ochotniczą Straż Pożarną, Środowiskowy Dom Samopomocy, biblioteki, a także sołtysa, radę sołecką i miejscowego radnego. 

W Ustrzykach Dolnych młodzież stworzyła Międzyszkolny Klub Młodzieżowy, organizując przy tym akcję promocyjna i informacyjną. Dzięki spotkaniom, koncertowi, ulotkom i plakatom do pomocy zaangażowała szkoły, organizacje, media, firmy oraz władze samorządowe. Powstało miejsce, gdzie można uczyć się języków obcych, pograć w gry, czy po prostu spędzić czas. 

W Tłuśćcu mieszkańcy postanowili rozwiązać problem braku nazw ulic, bo zdarzało się, że karetka krążyła po miejscowości w poszukiwaniu chorego. Mieszkańcom udało się zaangażować odpowiednie władze i przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców i wkrótce problem zostanie rozwiązany. 

Organizatorem akcji jest Fundacja im. Stefana Batorego, która prowadzi ją wspólnie z partnerami: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber i Stowarzyszeniem POLITES. 

Przedsięwzięcie organizowane jest od 2002 roku, aby włączać mieszkańców i mieszkanki w życie publiczne, zachęcać do działania i pokazywać, że mogą być współodpowiedzialni za losy swojej gminy

Masz Głos, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   




  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pajęczański

  Powiat pajęczański - powiat z siedzibą w Pajęcznie w województwie łódzkim (na pograniczu wyżyny Małopolskiej i Niziny Wielkopolskiej). Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Działoszyn, Pajęczno, Kiełczygłów, Nowa Brzeźnica, Rząśnia, Siemkowice, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce.

  Obszar jest przyjazny turystom w każdym wieku i stopniu sprawności. Szczególnie zadowoleni będą Ci lubujący się w pieszym przemierzaniu nowych miejsc. Rowerzyści też nie mają prawa narzekać. Do ich dyspozycji oddano aż 4 szlaki najeżone zabytkowymi budowlami – Rezerwatów Przyrody, Jury Wieluńskiej, Przełomu Warty przez Wyżynę Wieluńską oraz Kurhanów Książęcych. Jeśli komuś to nie wystarczy, może wybrać się do rezerwatu geologicznego Węże. W tamtejszych jaskiniach można spotkać nietoperze.   

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola